Asset Publisher Asset Publisher

Z przyrodą za pan brat

Konkurs wiedzy przyrodniczej dla gimnazjalistów

30 maja br. uczniowie trzecich klas gimnazjów z Gminy Strzyżów, wzięli udział w XIV Gminnym Konkursie Przyrodniczym organizowanym przez Zespół Szkół w Dobrzechowie. Współorganizatorem konkursu było Nadleśnictwo Strzyżów. Do rywalizacji przystąpiło pięć trzyosobowych drużyn ze szkół w Godowej, Dobrzechowie, Wysokiej Strzyżowskiej, Żyznowa i Strzyżowa. Celem konkursu jest kształtowanie i promowanie wśród młodzieży, właściwej postawy dbałości o środowisko i zasoby przyrodnicze. Zagadnienia konkursowe dotyczą ochrony przyrody i środowiska, ujęte w podstawach programowych przedmiotów takich, jak biologia, chemia, geografia i fizyka.

Wśród licznych zadań, uczniowie mieli między innymi: nazwać rośliny i ich części umożliwiające im przystosowanie do życia (np. rozłogi poziomki), odgadnąć reakcje chemiczne zachodzące w przyrodzie, nazwać prawa fizyczne w świecie zwierząt (np. echolokacja u nietoperzy), podać nazwę wskazanych rzek Polski. Jedno z zadań przygotowane zostało również przez pracowników Nadleśnictwa Strzyżów. Leśna konkurencja polegała na odgadnięciu gatunków drzew leśnych oraz zwierząt występujących w lasach. Uczniowie rozpoznawali rodzime drzewa po ulistnionych pędach, nasionach i szyszkach, natomiast zwierzęta po zgromadzonych eksponatach. W tym praktycznym zadaniu, niekoniecznie dotyczącym książkowej wiedzy,  drużyny z większości szkół poradziły sobie dobrze.

W konkursie zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowej, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Dobrzechowa, zaś trzecie drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wysokiej Strzyżowskiej. Zarówno laureaci trzech pierwszych miejsc, jak i miejsc poza podium, otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Strzyżów oraz Nadleśnictwo Strzyżów.