Asset Publisher Asset Publisher

Doceniony cień dębowych liści

W upalną niedzielę w parku dworskim w Wiśniowej, odbył się "Wielki piknik w Cieniu Dębu".

Wydarzenie z 23 lipca br.  – „Wielki Piknik w Cieniu Dębu", Dębu Józef, zorganizowano, aby podziękować za oddanie, zarówno na etapie krajowym, jak i europejskim, głosów na naszego Dęba w konkursie na ciekawe drzewo z historią w tle. W lipcowe gorące popołudnie korony Dębu Józef i innych rozłożystych dębów, lip i grabów, dały wytchnienie przybyłym na piknik gościom.

Przypomnijmy. Dąb Józef został w 2016 roku Drzewem Roku w Polsce, zaś w 2017 roku wygrał w Europie plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku. Osiągnięcie takiego wyniku, to efekt dobrej współpracy wszystkich zgłaszających instytucji (Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów, Fundacji Cherry Home, Klubu Gaja) oraz zaangażowania przez nie w głosowanie, jak najszerszej społeczności (osób prywatnych, instytucji, mediów). Ten wspólny sukces warto było upamiętnić, co też uczyniono podczas pikniku.

Parkowe otoczenie Dębu Józef, sprzyjało przygotowanym na tę okoliczność atrakcjom. A były to, między innymi biegi przełajowe „O Złoty Liść Józefa" skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod Dębem można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie skadrowane w specjalnej drewnianej ramce. Organizatorzy w ramach przypomnienia sprawdzili w konkursie wiedzę uczestników na temat Drzewa Roku. Fundacja Cherry Home prowadziła loterię, w której do wylosowania były wiśniowe słodkości, pamiątkowe breloki i widokówki z Dębem, a także obraz malarski przedstawiający fragment parku w Wiśniowej. Na wszystkich uczestników pikniku czekały stoiska rękodzielnicze, stoiska z regionalnymi potrawami, a na najmłodszych liczne atrakcje na placu zabaw. Wydarzenie uświetniły występy zespołów folklorystycznych oraz wieczorne występy zespołów rokowych.

Na zakończenie pikniku wręczono współzgłaszającym instytucjom kopie certyfikatu dla Dębu Józef z tytułem Europejskiego Drzewa Roku 2017. Zatem, certyfikaty ozdobią na pamiątkę tego wydarzenia ściany ich siedzib, w tym Nadleśnictwa Strzyżów, odwiedzający park jeszcze nie raz zażyją schronienia od upałów w cieniu dębów, lip i grabów, a Dąb Józef, jako długowieczny gatunek, będzie trwał na swoim miejscu i przyglądał się kolejom ludzkich losów.