Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenne apele

Nie wypalajmy traw, nie wyrzucajmy śmieci do lasu!

Z nastaniem cieplejszej pory roku, w trosce o środowisko przyrodnicze, ponawiamy apele o niewypalanie traw oraz niewyrzucanie śmieci do lasu.

Proceder wypalania nieużytków, łąk i traw, nadal często zdarza się w naszym społeczeństwie. Argumenty podawane za jego słusznością, są różne: „żeby było czyściej”, „żeby usunąć zeschłe trawy”, „z przyzwyczajenia”, „żeby użyźnić ziemię” itp. Nic bardziej mylnego. Proces ten nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie, powoduje jej zubożenie. W wyniku spalanie, zamierają cenniejsze gatunki traw, a przeżywają chwasty i tylko kilka gatunków traw zjadanych przez zwierzynę. Ogień niesie zagładę wielu gatunkom zwierząt – od bezkręgowców, przez płazy, gady, po ptaki i ssaki. Zdezorientowane pożarem zwierzęta nie uciekają i ulegają zaczadzeniu. Pożary traw są też dużym zagrożeniem dla lasów. W krajobrazie cechującym się mozaiką pól, łąk i lasów, bardzo łatwo o przeniesienie się ognia z terenów otwartych do lasu. Pożar, to największa katastrofa, którą może dotknąć ekosystem leśny. Zatem, nie podpalajmy umyślnie traw, aby nie narażać przyrody na straty oraz zdrowia i życia swojego i innych ludzi.

O zakazie wyrzucania śmieci do lasu, należy przypominać przez cały rok i piętnować to niechlubne zachowanie. Na wiosnę apel ten jest jednak szczególny. Otóż, gdy śnieg zniknie w lesie bezpowrotnie, śladami po zimie są śmieci, które skrywała śnieżna pierzyna. Skraje lasów, przydrożne rowy w lesie czy pola biwakowe, aż roją się od odpadków, czy to w workach czy luzem. Wiosenne porządki czynione w obejściach, również sprzyjają wyrzucaniu do lasu niepotrzebnym rzeczy. Zatem, nie zaśmiecajmy lasów i nie narażajmy środowiska na zanieczyszczenie.

Cieszmy się wiosennym czystym lasem, usłanym kobiercem kwiatów.