Lista aktualności Lista aktualności

Szkodnik leśny złapany!

Ogólnopolska akcja CHOINKA – 16 znów przynosi wymierne efekty, gdyż w dniu 28 grudnia 2016r., leśniczy wraz z podleśniczym, patrolując teren leśnictwa Wola Zgłobieńska zauważyli na śniegu ślady wejścia na teren ogrodzonej kilkuletniej uprawy leśnej. Dokładniejsze oględziny terenu pozwoliły stwierdzić, że zostały obłamane boczne gałęzie na drzewkach celem pozyskania tzw. stroiszu jodłowego. Następnie odnaleziono, powiązane w wiązki gałęzie zgromadzone przy drodze, a przy nich mężczyznę, który na widok umundurowanych leśników zaczął uciekać. Ich zdecydowane i energiczne działania zakończyły się zatrzymaniem osobnika. O fakcie ujawnienia szkodnictwa leśnego została powiadomiona Straż Leśna oraz Policja, która w toku podjętych czynności ustaliła, że jest on sprawcą zniszczenia części uprawy leśnej, a w poszukiwaniu atrakcyjnych gałęzi przyjechał aż z odległego powiatu kieleckiego.

Wspólne działania pracowników leśnictwa, strażników leśnych i policjantów doprowadziły do odzyskania stroiszu jodłowego w ilości 8 tyś gałęzi oraz do postawienia zarzutu zniszczenia mienia o wartości ponad 6,5 tyś zł.

Czyn ten, ukierunkowany na szybki zysk, spowodował szkody przyrodnicze w odnowieniu lasu poprzez znaczną redukcję aparatu asymilacyjnego kilkuletnich drzewek jodłowych. Takie działanie powoduje większą podatność na infekcje grzybowe, czego konsekwencją jest brak przyrostu, a nawet może prowadzić do zamarcia części młodego pokolenia lasu.