Lista aktualności Lista aktualności

Statuetka dla Dębu Józef

Leśnicy z RDLP w Krośnie uczestniczyli w ceremonii wręczenia nagród

            Przypomnijmy. Europejskim Drzewem Roku 2017 został Dąb Józef z parku dworskiego w Wiśniowej. Wyprzedził dęba z Wali i lipę z Czech. Ceremonia wręczenia nagród w konkursie odbyła się 21 marca br. w parlamencie europejskim w Brukseli. Zaproszenie na to wydarzenie otrzymały kraje, z których drzewa startowały w plebiscycie.

Polską delegację tworzyli przedstawiciele instytucji, które zgłosiły drzewo do konkursu. Byli to zatem samorządowcy, leśnicy i członkowie organizacji pozarządowych. Leśników reprezentowali pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – Grażyna Zagrobelna, Dyrektor RDLP w Krośnie i Piotr Myćka, Naczelnik Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego oraz pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów – Andrzej Modliszewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzyżów i Monika Armata, pracownik Działu Technicznego.

Ceremonia wręczenia nagród przebiegła w miłej atmosferze. Do momentu jej rozpoczęcia odbywały się rozmowy przedstawicieli poszczególnych delegacji, a także dziennikarzy. Ponadto, można było zapoznać się z historią wszystkich drzew biorących udział w europejskim finale. Moment podania wyników był bardzo emocjonujący. Najpierw przeczytano kraje, które zajęły trzecie i drugie miejsce, a następnie ogłoszono, kto zwyciężył w konkursie na Europejskie Drzewa Roku 2017. Ogłoszenie zwycięzcy – Dębu Józef z Polski, przyjęto głośnym aplauzem, przede wszystkim delegacji z naszego kraju.

Liczna grupa delegacji z Polski została zauważona przez organizatorów. Jak sami, z uśmiechem stwierdzili, nie dziwi ich fakt, że Dąb Józef uzyskał największą liczbę głosów, tj. 17 597, skoro tak dużo osób pojawiło się na podeście po odbiór nagrody.

Zwycięstwo Dębu Józef z Polski w plebiscycie, to przykład dobrej lokalnej współpracy różnych instytucji dla wspólnej sprawy. Niewątpliwie, leśnicy przyczynili się do uzyskania najlepszego w historii konkursu wyniku drzewa z naszego kraju.

 

Relację z przebiegu ceremonii można obejrzeć pod linkiem:

https://www.facebook.com/treeoftheyear/videos/1350087831681108/

https://www.facebook.com/pg/treeoftheyear/photos/?tab=album&album_id=1350878174935407

https://www.youtube.com/watch?v=NLcpDFrj9II