Lista aktualności Lista aktualności

Choinka zdobna w słomki, papier i bibułę

Konkurs „Świąteczne nastroje 2017 - Tradycyjna Choinka”

Dzieci i młodzież szkolna z Gminy Wiśniowa wzięła udział, w zorganizowanym przez Ośrodek Kultury w Wiśniowej, XI Gminnym Konkursie Plastycznym „Świąteczne nastroje 2017 - Tradycyjna Choinka”. W konkursie uczestniczyło siedem grup uczniów ze szkół w: Markuszowej, Szufnarowej, Różance, Jaszczurowej oraz Wiśniowej. Ich zadaniem było ozdobienie choinek ozdobami przygotowanymi na zajęciach lekcyjnych. Zielone drzewka na konkurs przekazało Nadleśnictwo Strzyżów.

Sala ośrodka kultury wypełniła się zapachem żywicy, a dotychczas zielone, gęsto ugałęzione jodły, z każdą chwilą stawały się coraz bardziej kolorowe, bogate w błyskotki i świecidełka, rajskie ptaki, łańcuchy, brokatowe bombki, makaronowe gwiazdy, krasnale itp. Jury konkursowe, w składzie: Maria Raś – instr. ds. plastyki, Halina Wójcik – artystka ludowa, rękodzielniczka, Stanisław Koziarz – malarz, rysownik, Monika Armata – Nadleśnictwo Strzyżów, z uwagą przypatrywało się pracy uczniów. Przy dokonywaniu oceny wzięto pod uwagę poziom prac, estetykę wykonania, oryginalność i pomysłowość uczestników oraz w szczególności nawiązanie do dawnych tradycji i wykorzystanie ludowych technik zdobniczych.

Nagrodzono następujące prace: I miejsce zdobyło  Gimnazjum w Wiśniowej, II miejsce dla Szkoły Podstawowej w Szufnarowej, zaś III miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Markuszowej. Pozostałe grupy, tj. Szkoła Podstawowa w Wiśniowej – kl. VI, Szkoła Podstawowa w Jaszczurowej, Szkoła Podstawowa w Różance, Szkoła Podstawowa w Wiśniowej – kl. I-III, otrzymały nagrody za udział w konkursie. Nadleśnictwo Strzyżów, za zaangażowanie w konkursie propagującym ludowe tradycje bożonarodzeniowe, przekazało dla każdego ucznia gadżety promocyjne oraz śpiewniki z kolędami i okolicznościowe bombki dla szkół.

Nawiązując do tytułu. Dawniej ozdoby choinkowe robiono własnoręcznie. Były to najczęściej dekoracje z papieru czy bibuły, ze słomek, wydmuszki, a nawet źdźbła trawy. Obok nich na bożonarodzeniowym drzewku wisiały ciastka, pierniczki, jabłka i orzechy. To jedne z najbardziej znanych, tradycyjnych ozdób choinkowych. Papierowe łańcuchy, gwiazdy, jeże, koszyczki, słomkowe gwiazdki i anioły pamiętają starsi członkowie rodzin. Młodsi znają je już tylko z opowiadań. Tym bardziej, konkursy tego typu mają znaczenie w utrwalaniu sztuki wyrobu tradycyjnych ozdób choinkowych.